درگیری روسیه و اوکراین بر "همسایگان" تأثیر می گذارد! قدرت آسیای مرکزی از توقف مبادلات ارزی خبر داد!

March 10, 2022

آخرین اخبار شرکت درگیری روسیه و اوکراین بر "همسایگان" تأثیر می گذارد! قدرت آسیای مرکزی از توقف مبادلات ارزی خبر داد!

با تشدید درگیری ها بین روسیه و اوکراین، آخرین خبرها حاکی از آن است که در 6 مارس به وقت محلی، کاخ ریاست جمهوری فرانسه اعلام کرد که در همان روز مکرون، رئیس جمهور فرانسه و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه با یکدیگر تماس تلفنی داشته اند و روسیه طرف تایید کرد که بندر اودسا را ​​بمباران خواهد کرد.
بندر اودسا بزرگترین بندر اوکراین است که تجارت خارجی مکرر دارد و حتی صادرکنندگان چینی گزارش داده اند که برخی از کالاها در این بندر سرگردان شده اند.


تجارت فعلی با روسیه و اوکراین به طور جدی تحت تأثیر قرار گرفته است.
از زمان بحران روسیه و اوکراین، تمام بنادر اوکراین بسته شده اند و کشتی های لنگر انداخته نمی توانند آن را ترک کنند.علاوه بر این، پس از اینکه مرسک، MSC، CMA CGM، Hapag-Lloyd، و ONE به طور متوالی فعالیت‌های خود را در روسیه و اوکراین به حالت تعلیق درآوردند، مرسک و CMA Spaceship یک بار دیگر دامنه تعلیق تجارت، از جمله تعلیق تجارت بلاروس و راه‌آهن و هوایی را گسترش دادند. مشاغل مرتبط با حمل و نقل
مجموع ظرفیت این پنج شرکت کشتیرانی نزدیک به 60 درصد از بازار جهانی را تشکیل می دهد.
به گفته ارائه دهنده خدمات لجستیکی زنجیره تامین، FourKites، توقف حمل و نقل در سراسر اروپا از 17 فوریه تا 43 درصد افزایش یافته است، که شاهد دیگری از اختلال گسترده در تجارت ناشی از جنگ روسیه و اوکراین است.تاخیرها به ویژه در کالاهای بسته بندی شده مصرفی و مواد غذایی و نوشیدنی ها مشهود بود و برخی از مشتریان اروپایی شاهد افزایش 55 درصدی در زمان اقامت بودند.
محموله‌های جعبه به روسیه در همان دوره زمانی 17 درصد کاهش یافت و احتمالاً با تأثیر تحریم‌های گسترده و تصمیم‌های تجاری شرکت‌های کشتیرانی، کاهش شدیدتری نیز خواهد داشت.
در کوتاه‌مدت، کسب‌وکارها و مصرف‌کنندگان روسی در حال تلاش برای خرید کالاهای تحت تأثیر تحریم‌ها هستند که با کمبود شدید مواجه خواهند شد.در حدود سه هفته آینده، انتظار می‌رود تعداد شرکت‌هایی که از روسیه خارج می‌شوند، بر زنجیره تامین تاثیر بگذارد.


فعالان بازار پیش بینی می کنند که مشکلات زنجیره تامین تشدید خواهد شد و نرخ حمل و نقل اقیانوس به شدت افزایش خواهد یافت.
در مورد قطارهای باری چین-اروپا که توجه زیادی را به خود جلب کرده اند، تعداد کمی از قطارهای باری چین-اروپا قبلاً از اوکراین عبور خواهند کرد، اما همه آنها به حالت تعلیق درآمده اند.قطارهای عبوری از روسیه همچنان به حالت عادی در حرکت هستند.این شرکت همچنین در حال حفظ ارتباط با عوامل در طول مسیر و توجه دقیق به وضعیت مربوطه است.
علاوه بر بازارهای روسیه و اوکراین، کشور دیگری که به شدت تحت تاثیر قرار گرفته است، قزاقستان است، کشوری بزرگ در آسیای مرکزی.
به عنوان یکی از اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا، 42 درصد از واردات قزاقستان تحت چارچوب این سازمان از روسیه است.بنابراین دور جدید تحریم ها علیه روسیه بر اقتصاد قزاقستان تاثیر خواهد گذاشت و کاهش ارزش روبل روسیه نیز صنعت مالی قزاقستان را تحت فشار قرار خواهد داد.
معاون اول وزیر اقتصاد ملی قزاقستان، تیمور زاکوسیلیکوف، درباره وضعیت بازار ارز گفت: اکنون با نوسانات نرخ روبل روسیه، البته تاثیر خاصی بر روی آن خواهد داشت. تاثیر اقتصاد قزاقستان و نرخ ارز تنگه اما بانک نگارا اقدامات لازم را انجام داده است.
سخنگوی بانک قزاقستان گفت: "اگر روبل در این موقعیت باقی بماند، احتمالا تنگه به ​​دنبال دارد. ما طولانی ترین مرز را با روسیه داریم، حجم تجارت بسیار زیاد است و از نظر اقتصادی به هم متصل هستیم."
در 28 فوریه، به وقت محلی، اداره نظارت مالی قزاقستان اعلام کرد که تنگه پول ملی از تجارت به حالت تعلیق درآمده است و نه بانک ها و نه صرافی ها مظنه ای ارائه نکردند.متعاقباً، بانک‌های بزرگ در قزاقستان تجارت ارز خارجی را به حالت تعلیق درآوردند و صرافی‌ها در شهرهایی مانند نورسلطان پایتخت و آلماتی خرید دلار آمریکا را به حالت تعلیق درآوردند.
در صبح روز 28 فوریه، نسبت دلار به تنگه 1:496 بود و تنگه 8.3 درصد نسبت به پایان روز جمعه گذشته (25 فوریه) کاهش یافت.
به گفته شمسودینوف، کارشناس اقتصادی، هرگونه نوسانات جدی نرخ ارز به شدت بر قدرت خرید شهروندان تأثیر می گذارد.او معتقد است که قیمت اکثر کالاها افزایش خواهد یافت.
در سال 2021، سه شریک تجاری اصلی قزاقستان روسیه (24.2 میلیارد دلار در تجارت دوجانبه)، چین (حدود 18.2 میلیارد دلار آمریکا) و ایتالیا (9.6 میلیارد دلار آمریکا) هستند.
علاوه بر تاثیر این وضعیت، شایان ذکر است که در حال حاضر قزاقستان به شدت در حال بررسی واردات خاکستری است و معتقد است که این امر خسارت قابل توجهی به تولیدکنندگان داخلی و واردکنندگان قانونی وارد کرده و بر بودجه ملی نیز تأثیر منفی دارد.با توجه به این امر، ادارات مربوطه نظارت گمرکی در مرز با چین را به میزان قابل توجهی تقویت کرده و در کمتر از دو ماه، ترخیص کالا از گمرک و تعرفه کالاها افزایش چشمگیری داشته است.