صادرات به بازار اروپا توجه کنید! اتحادیه اروپا حرکات خود را گسترش می دهد و اولین "تعرفه کربن" در جهان را تصویب می کند!

March 25, 2022

آخرین اخبار شرکت صادرات به بازار اروپا توجه کنید! اتحادیه اروپا حرکات خود را گسترش می دهد و اولین "تعرفه کربن" در جهان را تصویب می کند!

آخرین اخبار، در 15 مارس، به وقت محلی، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در شبکه های اجتماعی شخصی خود گفت که کشورهای عضو اتحادیه اروپا در مورد مالیات بر مرز کربن اتحادیه اروپا به توافق رسیده اند.

 

پس از تصویب رسمی این پیشنهاد توسط پارلمان اروپا، از اول ژانویه 2023 اجرایی خواهد شد و دامنه مالیات شامل صنایعی مانندسیمان، کود، آلومینیوم و فولاد.دوره گذار از 2023 به 2025 اجرا می شود و تعرفه های کربن در سال 2026 به طور رسمی معرفی می شود.

به عنوان اولین پیشنهاد جهان برای پرداختن به تغییرات آب و هوایی در قالب تعرفه کربن، پیامدهای عمیقی برای تجارت جهانی خواهد داشت.

 

وزیر تجارت استرالیا می گوید:

ما بسیار نگران هستیم که مکانیسم تنظیم مرز کربن اتحادیه اروپا (CBAM) اساساً یک مکانیسم جدید حمایتی است که در نهایت تجارت آزاد جهانی را تضعیف می کند و به صادرکنندگان استرالیایی و مشاغل داخلی ضربه می زند.

 

در اوایل سال 2008، کروگمن، برنده جایزه نوبل در اقتصاد، فرضیه روشنی را در مورد منطقی بودن تعرفه های کربن در چارچوب سازمان تجارت جهانی مطرح کرد.

وی معتقد است که محصولات وارداتی که تعرفه کربن پرداخت نمی کنند دارای مزیت رقابتی "ناعادلانه" هستند، بنابراین کشورهای توسعه یافته که تعهدات کاهش انتشار گازهای گلخانه ای اجباری را انجام داده اند، حق انتخاب اتخاذ اقدامات تجاری در مرزها، افزایش هزینه تولیدکنندگان خارجی مشابه را دارند. محصولات و اعمال محدودیت بر واردات.محصولات به نسبت دی اکسید کربنی که در حین تولید دارند یا منتشر می کنند مالیات می گیرند، در حالی که معافیت مالیاتی یا تخفیف مالیاتی به محصولات حاوی دی اکسید کربن صادر شده از کشورشان تعلق می گیرد و در نتیجه به هدف "تسطیح عرصه" دست می یابد.

 

مکانیسم تنظیم مرز کربن اتحادیه اروپا (CBAM) واردات محصولات کربن فشرده را ملزم می کند که کاملاً با قوانین تجارت بین المللی مطابقت داشته باشد تا از خنثی کردن تلاش های اتحادیه اروپا برای کاهش گازهای گلخانه ای با واردات محصولات ساخته شده در کشورهای غیر اتحادیه اروپا که سیاست های کمتری نسبت به تغییرات آب و هوایی دارند جلوگیری شود. اتحادیه اروپا سختگیرانههمچنین به جلوگیری از انحراف تولید یا واردات محصولات کربن فشرده کمک خواهد کرد.

 

آخرین گزارش تحقیقاتی گروه مشاوره بوستون (BCG) عمیقاً تأثیر اقتصادی تعرفه های کربن اتحادیه اروپا بر صنایع کلیدی را تجزیه و تحلیل می کند و نشان می دهد که تأثیر تعرفه های کربن بر سود صنعت می تواند تا 40٪ باشد و شرکت ها در کل زنجیره صنعت این کار را انجام خواهند داد. افزایش هزینه را احساس کنیدتأثیر.

 

به گفته کارشناسان BCG، برای شرکت های خارجی صادرکننده به اتحادیه اروپا، تعرفه های کربن مستقیماً بر چشم انداز رقابتی تأثیر می گذارد و حتی چشم انداز تجارت را تا حد زیادی تغییر می دهد.اگر این شرکت ها نتوانند با کاهش ردپای کربن خود به سرعت خود را با نیودیل وفق دهند، ممکن است سهم بازار خود را از دست بدهند و سایر شرکت های اتحادیه اروپا یا شرکت های کربن کارآمدتر در کشورهای دیگر جایگزین شوند.

 

اتحادیه اروپا CBAM در ابتدا پنج صنعت از جملهسیمان، برق، کود، فولاد و آلومینیوم.این پنج صنعت روی هم حدود 40 درصد از کل انتشار اتحادیه اروپا را تشکیل می دهند.

 

از 44 صنعتی که اتحادیه اروپا معتقد است بیشترین نیاز به کاهش کربن دارند،85 درصد مربوط به مواد، انرژی و صنایعی است که مواد اولیه فرآیندهای تولید صنعتی را تامین می کنند.علاوه بر این، صنایعی مانند محصولات شیمیایی، فلزات اساسی، محصولات کاغذی و محصولات معدنی غیرفلزیاگرچه وابستگی نسبتاً کمتری به تجارت دارند، اما شدت انتشار کربن بالایی دارند و همچنین مستقیماً تحت تأثیر قرار خواهند گرفت.

 

محصولات خاص تحت پوشش اتحادیه اروپا CBAM مطابق با نامگذاری ترکیبی اروپا، که بر اساس نامگذاری سیستم هماهنگ سازمان جهانی گمرک است، تعریف شده است.بر اساس.

 

لطفاً توجه داشته باشید که سال‌های 2023-2025 به‌عنوان دوره انتقالی برای CBAM اتحادیه اروپا شناسایی شده است که طی آن واردکنندگان فقط تعهدات اظهارنامه‌ای خواهند داشت و هیچ تعهد مالی ندارند.در طول دوره انتقال، واردکنندگان موظفند به صورت فصلی مقدار محصولات وارداتی خود، کل انتشار کربن مجسم شده، مجموع انتشار غیرمستقیم تجسم یافته و قیمت کربن پرداخت شده در کشور مبدا برای محصولات وارداتی را گزارش دهند.

 

از سال 2026، واردکنندگان ملزم به پرداخت مبلغ مربوط به گواهینامه های CBAM بر اساس انتشار کربن تجسم یافته محصولات وارداتی خود هستند.

 

برای شرکت های صادراتی ما به اروپا، اگر محصولات شامل پنج صنعت سیمان، برق، کود، فولاد و آلومینیوم به ویژه صنعت فولاد باشد، باید به تغییرات توجه کنیم.در سال گذشته، تعدیل تعرفه صادرات محصولات فولادی توسط کشورم، صادرات محصولات فولادی پایین رده و متوسط ​​را به میزان قابل توجهی کاهش داده است.

 

در واقع، «قطع برق و کاهش تولید» در پاییز گذشته آزمایشی برای تجارت خارجی بود.لطفا توجه داشته باشید که این یک چیز کوتاه مدت نیست!زیرا کشور من قول داده است که "برای رسیدن به حداکثر انتشار دی اکسید کربن تا سال 2030 و تلاش برای دستیابی به بی طرفی کربن تا سال 2060 تلاش کند".این روند است!

 

بازرگانان خارجی که به صادرات محصولات پر انرژی مشغول هستند، لطفاً به روند صنعت توجه کنند، زودتر برنامه ریزی کنند و راه خروج از روند را دنبال کنند!